Język hebrajski
עברית
Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. Iwrit) jest językiem z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej. Hebrajski zapisywany jest alfabetem hebrajskim pisanym, podobnie jak język arabski od strony prawej do lewej.
Językiem hebrajskim posługiwano się w starożytnym Izraelu, jednak już od czasów niewoli babilońskiej w VI wieku przed Chrystusem zaczął on wychodzić z powszechnego użycia, pozostając językiem tekstów religijnych i liturgii.
W życiu codziennym Żydzi posługiwali się innymi językami, początkowo aramejskim, a w czasach nowożytnych językiem jidysz, ladino – dżudezmo i arabskim.
Za ojca języka nowohebrajskiego uważany jest Eliezer Ben Jehuda, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Jako pierwszy zaczął używać hebrajskiego jako języka codziennego i starał się go upowszechniać na ulicy i w prasie.
Dziełem życia Eliezer Ben Jehuda jest słownik hebrajski nad którym pracował do końca życia. Praca nad 17-tomowym słownikiem była kontynuowana po jego śmierci i zakończona w 1959 r
Marzenie Ben Jehudy spełniło się jeszcze za jego życia. W 1922 r. język hebrajski został uznany za jeden z trzech oficjalnych języków urzędowych brytyjskiego mandatu w Palestynie, a po powstaniu państwa Izrael (1948) oficjalnym językiem Izraela.
Obecnie językiem hebrajskim posługuje się około 7 mln ludzi.
Są to, obok Żydów mieszkających w Izraelu również izraelscy Arabowie oraz Izraelczycy żyjących na emigracji.
Język używany w krajach: Izrael
Język używany w krajach: Izrael